Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл утвердил чин молебного пения

 

 

Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл утвердил чин молебного пения о страждущих недугами пьянства, наркомании и другими пагубными страстями
 
Молебное пение, а также особые прошения в ектениях на Божественной литургии 11 сентября в день Усекновения главы Иоанна Предтечи «О страждущих недугом пьянства» можно скачать тут.

Прошения в ектениях на Божественной литургии 11 сентября в день Усекновения главы Иоанна Предтечи «О страждущих недугом пьянства»

В «Мирную» ектению после прошения «О плавающих…»:

О еже призрети милостивно на рабов Своих, недугом винопития душею и телом страждущих, и разрешити их от уз смертоносный страсти, Господу помолимся.

О еже избавити от пагубной страсти винопития и соблюсти спасительным страхом в чистоте, воздержании и правде души страждущих рабов Своих, Господу помолимся.

О еже подати им силу препобедити пагубную страсть и припасти к Богу в покаянии, да причастницы благ вечных будут, Господу помолимся.

О сродницех их и знаемых, плачущих и болезнующих, чающих Христова утешения, и о еже приятии молитвы их и воздыхания, Господу помолимся.

О избавитися имже и нам от всякия скорби, гнева и нужды, Господу помолимся.

В сугубую ектению «Рцем вси» перед последним прошением «Еще молимся о плодоносящих…»:

Не хотяй смерти грешных, но еже обратитися и живым им быти, пощади и помилуй рабов Твоих, недугом винопития страждущих, исцели болезни, уврачуй страсти душ и телес, и, яко Благосерд, прости им вся прегрешения вольная и невольная и скоро отврати их от пути погибели, молим Ти ся, услыши и помилуй.

О еже пощадити рабов Твоих и простити им всякое прегрешение вольное и невольное, явити на них великую Твою милость и избавити от греховнаго пленения и насильства диавольскаго, молим Ти ся, услыши и помилуй.

О еже не умрети рабом Твоим лютою смертию, но оживотворитися причащением Пречистаго Тела и Честныя Крови Твоея, молимся Тебе, Врачу душ и телес, услыши и милостивно помилуй.

Молитва:

Владыко Господи, сотворивый человека по образу Твоему и по подобию, и Духа Святаго тому даровавый! Избави падшее создание Твое от работы вражия, отверзи ему двери покаяния, ангела светла посли ему, избавляюща от всякаго навета вражия. Услыши, Боже, припадающих к Тебе в скорби и печали и не отврати лица Твоего от одержимых пагубной страстию винопития, но даждь им крепость, надежду, веру, утверди их благое произволение и приведи ко спасительному воздержанию, попали терние согрешений вольных и невольных, да вселится в них благодать Твоя, просвещающая и очищающая всего человека. Исцели их от тяжкой страсти пиянства, свободи от омрачения духовнаго и окаменения сердечнаго. Даруй им здравие душевное и телесное, направи на путь трудолюбия и благочестия. Услыши, Милостивый Господи, вопль родителей и сродников, плачущих о чадех и ближних своих. Твое бо есть еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.

Лик: Аминь.

по материалам сайта Московской Патриархии